بررسی انواع نواقص و ویژگیهای بلورها و دستگاه های بلورشناسي

مطالب دیگر:
📗دانلود فایل ورد Word بررسی انرژی خورشیدی📗دانلود فایل ورد word طراحی زیر دریایی و بدنه ایر شیب ها📗کاهش تلفات به وسیله خازن گذاری در سیستم های قدرت و شبیه سازی آن📗دانلود فایل ورد word بررسی وضعیت حقوقی اطفال شبیه سازی شده📗دانلود فایل ورد Word شناخت عوامل موثردر بدحجابی دانش آموزان دختر📗دانلود فایل ورد Word داده کاوی در بانکداری الکترونیکی📗دانلود فایل ورد Word انتقال حرارت به سیالات📗پاورپوینت آمار و کاربرد آن در مدیریت📗دانلود فایل Word کنترل توان توسط UPFC و شبیه سازی آن📗مقاله درباره کاربرد فناوری نانو در مهندسی عمران📗مقاله سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)📗تحقیق کارشناسی انواع سدهای بتنی📗فایل ورد Word مدلسازی و شبیه سازی سوئیچ MPLS و بررسی مقایسه ای نرم افزارهای موجود📗دانلودفایل ورد Word تولید پراکنده و انتخاب بهینه محل نصب آن📗مقاله درباره مركز داده یک انباره مركزی📗دانلود فایل ورد Word بررسی اصول و مبانی امنیت در شبکه های رایانه ای📗دانلودفایل ورد Word بررسی تاسیسات ایستگاههای سوخت گیری CNG📗دانلود فایل ورد Word بررسی منابع تغذیه سوئیچینگ و شبیه سازی آنها📗دانلود عکس حرم امام رضا با کیفیت بالا (سری اول)📗دانلود عکس حرم امام رضا با کیفیت بالا (سری دوم)📗دانلود آموزش برنامه نویسی آردوینو📗جزوه کنترل موجودی دکتر پور سعیدی موسسه پارسه📗جزوه گرامر زبان عمومی پارسه📗دوره آشنایی با مدیریت پروژه📗کتاب جامع پنیوماتیک پایه پیتر کراسر و فرانک ابل
بررسی انواع نواقص و ویژگیهای بلورها و دستگاه های بلورشناسي|30014973|nsc
باری دیگر یکی دیگر از فایل ها با عنوان بررسی انواع نواقص و ویژگیهای بلورها و دستگاه های بلورشناسي آماده دریافت می باشد برای دانلود به ادامه پست مراجعه نمایید.

فرمت فایل: wordتعداد صفحات: 30پدیده ناهمسانگردی سبب پیدایش خواصی در بلورها می شود ٬ که کاربردهای مختلف و مهمی در صنعت دارند . مثلا" اگر بلورهایی مانند کوارتز و یا تورمالین را از دو طرف بکشیم و یا فشار دهیم در جهت عمود بر فشار یا کشش دارای بار الکتریکی مخالف یکدیگر می شوند . اگر جهت این فشار یا کشش را عوض کنیم نوع بار الکتریکی تغییر می کند . به این پدیده پیزوالکتریک می گویند .گرما در بعضی از بلورها الکتریسته ایجاد می کند و سبب می شود یک سوی آنها بار مثبت و سوی مقابل بار منفی بیابد . در نتیجه میان این دو سو اختلاف پتانسیل الکتریکی به وجود می آید . همچنین اگر به این بلور جریان الکتریکی متناوب وصل کنیم . بلورها به تناوب منبسط و منقبض می شوند و بر اثر ارتعاش ٬ صوت تولید می کنند . از این خاصیت برای تولید صوت ٬ ماورای صوت ٬ نوسانهای الکتریکی ٬ ساختن میکروفونهای بلوری و سوزن گرامافون استفاده می شود .

بعضی از بلورها مانند بلور عنصرهای ژرمانیم ٬ سیلیسیم و کربن خاصیت نیمه رسانایی دارند و تا اندازه ای جریان الکتریکی را از خود عبور می دهند . اگر بلورهای نیمه رسانا را گرما دهیم و یا در مسیر تابش نور قرار دهیم ٬ مقاومت الکتریکی آنها کم می شود و الکتریسیته را بهتر عبور می دهد . نیمه رساناها در صنایع الکترونیک و مخابرات به صورت دیود و ترانزیستور و قطعه های دیگر الکترو نیکی به کار می روند . دیود یا یکسو کننده از دو قطعه بلور نیمه رسانا ساخته می شود و برای یکسو کردن جریانهای متناوب به کار می رود . ترانزیستور از سه قطعه بلور نیمه رسانا تشکیل می شود و برای تقویت جریانهای ضعیف و یکسو کردن جریان متناوب به کار می رود . دیودها و ترانزیستورها از قسمتهای اصلی گیرنده ها و فرستنده های رادیو و تلویزیون هستند .بعضی از بلورها نور را به دو دسته پرتو تقسیم می کنند . بر اثر این پدیده در کانیهای شفاف ٬ مانند کربنات کلسیم شکست مضاعف ایجاد می شود . اگر نوشته ای را زیر کربنات کلسیم قرار دهیم به صورت دو نوشته دیده می شود .بعضی از بلورها خاصیت جذب انتخابی دارند . مانند بلور تومالین که پرتوهای نور را به دو دسته تقسیم می کند . یک دسته آنها را جذب می کند و دسته دیگر را از خود عبور می دهد . از این خاصیت برای ساختن فیلمها و عدسیهای قطبنده «پلاریزان ) و برای کاهش شدت نور چراغهای اتومبیل استفاده می شود . عدسیهای قطبنده را در ساختن ابزارهای نوری مانندمیکروسکوپهای قطبنده ( پلاریزان ) را از ورقه نازک پولاروید ( ورقه شفاف و نازک نیترات سلولز ) می پوشانند.بعضی از ویژگیهای بلورها به نوع و موقعیت پیوند بین مولکولهای آنها بستگی دارد . مثلا" هر چه پیوند اجزای یک بلور قویتر باشد نقطه ذوب آن بالاتر و سختی و مقاومت آن بیشتر است مانند بلورهای الماس و گرافیت که از نظر ترکیب شیمیایی یکسان هستند و هر دو از کربن تشکیل شده اند ٬ اما به دلیل تفاوت در پیوند شیمیایی میان اتمهای آنها سختی و مقاومت گرافیت کم اما سختی و مقاومت الماس بسیار زیاد است .

بعضی از بلورها به سبب شکل پیوندهای داخلی ٬ در امتدادهای معینی به آسانی می شکنند مانند بلور نمک طعام و بعضی به آسانی ورقه ورقه می شوند مانندبلورهای میکا. از خاصیت سختی و مقاومت بلورها در ساختن انواع کاغذها و تیغه های سمباده و همچنین در ساعت سازی استفاده می کنند.